Śmieciowe „skarby Bałtyku” na wystawie w Wałbrzychu
Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką, zastygła pianka poliuretanowa – każdy śmieć może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe „skarby” można oglądać od 13 października na plenerowej wystawie w Wałbrzychu. Wystawa jest częścią kampanii #mniejplastiku.
2020-10-12, 16:26

Od stycznia br. bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL prowadzą kampanię edukacyjną #mniejplastiku, której celem jest walka z zaśmieceniem mórz i rzek odpadami z tworzyw sztucznych. Jednym z elementów kampanii jest wyjątkowa akcja „Bałtycka Odyseja”, w ramach której wolontariusze z całej Polski posprzątali plaże wzdłuż całego polskiego wybrzeża od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej.

 

W ciągu 10 miesięcy (od stycznia do października) uczestnicy akcji przeszli ponad 500 kilometrów i zebrali 1250 kg śmieci. Nie wszystkie odpady mogli zabrać ze sobą. Znaleźli m.in. kilkanaście wielkich opon od traktora, nylonowe sieci rybackie, boje sygnalizacyjne, a nawet skorupy lodówek czy części rybackich kutrów. Było też sporo mniejszych okazów: dziecięce buciki i klapki dorosłych, plastikowe łopatki i grabki, a przede wszystkim butelki i puszki. W piasku i wodzie jest też mnóstwo mikroodpadów i mikroplastików podobnych do ziaren piasku.

 

- Przeraża mnie ilość tych śmieci na plaży. Każda rzecz ma swoją historię i kiedyś komuś służyła. A teraz jest dowodem dewastacji, jakiej poddajemy nasz świat i „wiadomością” dla przyszłych pokoleń, że ich los nic nas nie obchodzi – mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, inicjator Bałtyckiej Odysei.

 

By przekaz akcji był bardziej donośny, organizatorzy postanowili wybrać najciekawsze z niechlubnych „skarbów Bałtyku” i pokazać je światu. Zdjęcia wykonał artysta fotografik Dobromił Nosek. Wystawa będzie pokazywana na pl. Magistrackim w Wałbrzychu od 13 października do 15 listopada.

 

- Zgodnie z zasadą: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – więc gdy zobaczą, to zapłaczą. Chcemy otworzyć ludziom oczy na tę brzydką stronę świata, w którym żyjemy i zachęcić ich do troski o środowisko na co dzień. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Na początek wystarczy nie śmiecić, segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników - przekonuje Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole.

 

Od stycznia Dominik Dobrowolski, Credit Agricole oraz EFL ruszają z kolejnym ekologicznym projektem pod nazwą „Górska Odyseja”. Tym razem celem akcji będzie przejście i posprzątanie pasm górskich wzdłuż południowej granicy Polski – od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój. W okolice Wałbrzycha „Górska Odyseja zawita w październiku 2021 r.

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy
Credit Agricole Bank Polska S.A.
71 377 83 55
+48 519 019 041
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.