Wejdź na Onet i pomóż w walce z nadmiarem plastikowych śmieci
Bank Credit Agricole i portal Onet uruchamiają nową odsłonę serwisu specjalnego mniejplastiku.onet.pl. Wejdź i przeczytaj, dlaczego nadmiar plastiku jest zagrożeniem dla środowiska i co możemy zrobić, aby zużywać go mniej.
2022-09-21, 13:44

W przeciągu ostatnich 10 lat wyprodukowano więcej plastiku niż przez całe poprzednie stulecie. Wraz ze wzmożoną produkcją rośnie też problem z utylizacją odpadów z tworzyw sztucznych. Zamiast je przetwarzać, po prostu wyrzucamy. Głównie do wody – według danych ONZ, co minutę do mórz i oceanów na całym świecie trafia ponad 20 ton plastikowych śmieci. Nadmiar plastiku jest jedną z głównych przyczyn degradacji środowiska naturalnego na Ziemi. Dotyczy to nie tylko Polski czy Europy. Jest to problem globalny i obejmuje całą naszą planetę.

- Człowiek jest największym zagrożeniem dla środowiska. Antropopresja nieodwracalnie zmieniła nasz świat. Biolodzy twierdzą, że ekspansja rolnictwa i przemysłu jest przyczyną szóstego masowego wymierania gatunków. Wyginęło już około 13 proc. spośród wszystkich dwóch milionów znanych gatunków roślin i zwierząt. Jeśli nic nie zrobimy, to wkrótce wyginie wszystko co żyje, łącznie z nami samymi – mówi w wywiadzie dla Onet ekolog Dominik Dobrowolski.

A więc co każdy z nas może zrobić, by ograniczyć zużycie zbędnego plastiku? Wystarczy zacząć od kilku prostych zasad: kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i rezygnować ze zbędnych opakowań. Zamiast jednorazówek lepiej używać przedmiotów wielokrotnego użytku i naprawiać je, gdy się zepsują. Warto też przykładać się do porządnego segregowania śmieci, bo dzięki temu można odzyskiwać i ponownie przetwarzać wiele przydatnych surowców.

Plastik to nie jest zło. To jest super wynalazek. Podobnie jak dynamit czy energia jądrowa. Ale pytanie: jak tego używamy? Tu leży problem - mówi fotograf Daniel Petryczkiewicz w filmie „Masz wpływ” zrealizowanym przez dom produkcyjny Kuźniar Media, który można obejrzeć na mniejplastiku.onet.pl

W serwisie Credit Agricole i Onetu można dowiedzieć się więcej o tym, jak zmniejszać ilość wytwarzanych śmieci i walczyć z zanieczyszczeniem wody plastikiem. Można posłuchać podcastów #mniejplastiku i obejrzeć artystyczne zdjęcia plastikowych śmieci Daniela Petryczkiewicza i Dobromiła Noska, a także rozwiązać quiz wiedzy o plastiku.

- Mimo że plastiku używamy na co dzień, to praktycznie nic o nim nie wiemy. Warto zajrzeć na stronę mniejplastiku.onet.pl, by dowiedzieć się więcej – zachęca Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole.

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy
Credit Agricole Bank Polska S.A.
71 377 83 55
+48 519 019 041
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.