Akcja ODROdzenie zakończona. 1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
Po ponad dwóch latach od katastrofy ekologicznej na Odrze, zakończyła się akcja "ODROdzenie". W ramach wspólnej inicjatywy ekologa Dominika Dobrowolskiego, banku Credit Agricole i fundacji Wroc Ma Moc, 1,5 mln nowych ryb trafiło do rzeki i odnowi populację przetrzebioną przez toksyny złotej algi.
2024-11-27, 09:59

W sierpniu 2022 roku katastrofa ekologiczna na Odrze, spowodowana przez zakwit tzw. złotych alg, spowodowała śmierć 250 milionów wodnych zwierząt, w tym blisko 60 proc. populacji ryb.

 

- Poruszeni przerażającymi obrazami śniętych ryb, postanowiliśmy pomóc rzece i odbudować jej bioróżnorodność po tej tragedii. Jako bank Credit Agricole, wspólnie z kolegami z EFL, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim i fundacją Wroc Ma Moc uruchomiliśmy akcję „ODROdzenie” i internetową zbiórkę pieniędzy na ponowne zarybienie Odry - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.

 

W ramach zbiórki udało się zgromadzić łącznie 100 tys. Wszystkie środki przeznaczone zostały na wyhodowanie nowego narybku gatunków, które najbardziej ucierpiały w katastrofie: szczupaków, sandaczy, brzan, cert i jaziów.

 

Plan zarybienia przygotowali przyrodnicy i ichtiolodzy z Polskiego Związku Wędkarskiego. Od wiosny do jesieni 2024 na terenie oddziałów PZW w Szczecinie i Zielonej Górze zorganizowanych zostało pięć akcji zarybieniowych. 1,5 miliona małych rybek trafiło do bezpiecznych siedlisk, starorzeczy, trzcinowisk i dopływów Odry (Nysy Łużyckiej i Bobru) a także do kanałów Międzyodrza. Tam narybek najpierw nauczy się żerować i urośnie, a z czasem da nowe życie Odrze i stanie się symbolem jej odrodzenia.

 

Zbiórce towarzyszyły działania edukacyjne prowadzone w nadodrzańskich miejscowościach. Dominik Dobrowolski i Przemysław Przybylski dwukrotnie przemierzyli Odrę od Wrocławia do Szczecina i spotykali się z uczniami, mieszkańcami i lokalnymi aktywistami.

 

- Zbiórkę pieniędzy na "ODROdzenie" potraktowaliśmy jako pretekst do mówienia o wszystkich funkcjach, jakie pełni rzeka w życiu człowieka. W szkołach opowiadaliśmy dzieciom o gatunkach odrzańskich roślin i zwierząt, w marinach przekonywaliśmy o zaletach turystyki i rekreacji nad wodą, a na spotkaniach z mieszkańcami podkreślaliśmy zalety renaturyzacji rzeki, czyli jej naturalnych zdolności przeciwdziałania zmianom klimatycznym  – mówi Przemysław Przybylski.

 

Ekolog Dominik Dobrowolski przypomina, że czyste rzeki pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Rzeczna biomasa - rośliny i zwierzęta - pochłania dwutlenek węgla z powietrza i wiąże go praktycznie na zawsze. To czyni rzeki najsprawniejszymi na świecie fabrykami czystej wody.

 

- Rzeki mają ogromny potencjał samooczyszczania się. Nadbrzeżne zarośla i samo koryto neutralizują różne zanieczyszczenia, które trafiają do wód, na przykład z intensywnie nawożonych pól uprawnych. Ponadto rzeki potrafią łagodzą łagodzić skutki zmian klimatycznych, jakie obserwujemy coraz częściej: długotrwałe susze lub wielkie powodzie. Ale, aby mogły wypełniać te wszystkie zadania, muszą być czyste, żywe i dzikie. W tych kwestiach jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia i musimy stale o nie dbać – przekonuje Dobrowolski.

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy
Credit Agricole Bank Polska S.A.
71 377 83 55
+48 519 019 041
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.