Nowy produkt w ofercie Credit Agricole jest wyjątkowy, ponieważ ma zaszyty w sobie mechanizm obniżki oprocentowania. W dniu udzielenia przez bank takiego kredytu, jego oprocentowanie wynosić będzie 15,5 proc. w skali roku. Jednak klient może obniżyć wysokość oprocentowania do 11,5 proc. Wystarczy, że dostarczy do banku faktury, które potwierdzą, że pieniądze z kredytu zostały przeznaczone na zakup rozwiązania z listy celów prośrodowiskowych. Klient może przeznaczyć pieniądze z kredytu np. na samochody elektryczne, energooszczędny sprzęt RTV i AGD, odnawialne źródła energii czy termomodernizacje i remonty.
- Klienci będą mieli trzy miesiące od dnia zawarcia umowy, żeby dostarczyć do nas faktury. Zweryfikujemy je zarówno pod kątem celu i jego specyfikacji, jak i danych kredytobiorcy, aby mieć pewność, że pieniądze przekazane zostały na wskazany cel. Kompletna i zaakceptowana przez nas dokumentacja będzie podstawą do obniżki oprocentowania. Klient dostanie od nas nowy harmonogram spłat z niższą ratą kredytu – wyjaśnia Marta Malicka, product manager w Departamencie Zarządzania Produktami Kredytowymi w Credit Agricole.
Kredyt można zaciągnąć do kwoty 255 tys. zł, a spłatę rozłożyć na okres do 10 lat. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu. Aby skorzystać z kredytu wymagane jest założenie Konta dla Ciebie w Credit Agricole o podpisanie umowy bankowości elektronicznej. Ubezpieczenie jest opcjonalne. Sprzedaż kredytu prowadzona jest w placówkach banku oraz telefonicznie przez Contact Center.
Prace nad „Kredytem gotówkowym na zielone cele” były elementem współpracy banku Credit Agricole z ekspertami Centrum UNEP/GRID Warszawa w ramach programu Climate Leadership.
- Współpraca z ekspertami środowiskowymi była kluczowym elementem procesu tworzenia naszego „zielonego” kredytu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu ekspertów stworzyliśmy produkt nowatorski na polskim rynku, atrakcyjny dla klientów i zachęcający ich do wyboru rozwiązań przyjaznych środowisku. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że technologie stale się rozwijają i obecne rozwiązania przyjazne dla środowiska mogą w przyszłości zostać wyparte przez nowsze i bardziej efektywne. Dlatego będziemy stale monitorować rynek i przepisy, aby w razie konieczności zmodyfikować np. cele kredytu i utrzymać produkt w kategorii produktu zrównoważonego. Takie podejście może być inspiracją dla innych banków, które planują wprowadzenie podobnych rozwiązań na rynek – wyjaśnia Ewa Deperas-Jarczewska, dyrektorka Zespołu Corporate Sustainability w Credit Agricole.